OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.11.2020 r.

Każdy z nas od Boga otrzymał różne dary. Nie wszyscy są za nie wdzięczni. Kiedy zakończy się nasze ziemskie życie Bóg każdego z nas z tych darów będzie rozliczał. Obyśmy nie należeli kiedyś do tego sługi, który oddał Bogu tyle ile od Niego otrzymał.

 1. Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił ten dzień w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Może i w naszym sąsiedztwie, okolicy są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak np. Caritas, aby pomagać innym.
 2. Zgodnie z zapowiedzią, dziś po każdej Mszy Św. zbiórka do puszek na pomoc prześladowanym chrześcijanom w Republice Środkowoafrykańskiej. Bóg zapłać za wsparcie tej inicjatywy Kościoła.
 3. W sobotę, 21 listopada w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała 3 lata, rodzice: Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała
  w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzone jest specjalne święto.
 4. Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 22 listopada to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem. Po Mszy Św.
  o godz. 12.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i akt oddania Chrystusowi Królowi Wszechświata.
 5. Zapraszamy do nabywania prasy katolickiej. Polecamy katolicki tygodnik Niedziela i katolickie pismo dla dzieci Moje Pismo Tęcza. 
 6. W tym tygodniu patronują nam:
 • 17 XI – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica; była żoną Ludwika IV, landgrafa Turyngii, po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki Świętego Franciszka.
 • 18 XI – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.
 • 20 XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), uczestnik powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Bogiem.

 

Z naszej wspólnoty parafialnej Bóg powołał do wieczności:

Halinę Nowacką; Wojciecha Bankiewicza; Alicję Żabicką;
Teresę Franczak; Teresę Bilską – Tobolewską

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…