Informacje duszpasterskie Niedziela Palmowa – 02.04.2023r.

Informacje duszpasterskie na
Niedzielę Palmową Męki Pańskiej roku A – 02.04.2023 r.

 1. Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień. Przed nami najważniejsze dni w Roku Liturgicznym. Dzisiaj wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Podobnie jak tłumy wołające „Hosanna”, my również przyszliśmy z palmami i oddajemy Bogu chwałę. Wydarzenia, które będziemy przeżywać w najbliższych dniach, mają kluczowe znaczenie dla naszego zbawienia. Nie bądźmy więc obojętni na cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tu chodzi o nasze życie wieczne.

 2. Dziś o godz. 16.15 zapraszamy na ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.

 3. Wszystkich, którzy jeszcze nie przystąpili do spowiedzi, zachęcamy, by uczynili to przed Triduum Paschalnym. Spowiedź będzie możliwa w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę – rano i wieczór – pół godziny przed Mszą św. (nie w czasie Mszy św.) Prosimy nie odkładać spowiedzi na święta.

 4. Do Wielkiej Środy odwiedzimy z posługą chorych, którzy pragną przyjąć święte sakramenty. Prosimy o zgłaszanie ich w zakrystii lub kancelarii.

 5. TRIDUUM PASCHALNE:
  Wielki Czwartek: W kościołach parafialnych jest celebrowana tylko jedna Msza Święta –  Msza Wieczerzy Pańskiej – na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. W naszym kościele będzie sprawowana o godz. 18.30. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Św., Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Adoracja do godz. 22.00.
 1. Wielki Piątek: Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Przez cały dzień trwa adoracja Pana Jezusa w ołtarzu wystawienia tzw. ciemnicy (kaplica wieczystej adoracji). O godzinie 15.00 Droga Krzyżowa i Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego.  Liturgia Męki Pańskiej będzie celebrowana o godz. 18.30. Ofiary, które złożymy przy adoracji krzyża będą przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Po Wieczornej Liturgii: przeniesienie Najświętszego   Sakramentu do Grobu Pańskiego, śpiew Gorzkich Żali i całonocna adoracja przy Grobie Pańskim. Porządek adoracji jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami, na drzwiach kościoła oraz na stronie internetowej. Spowiedź święta od godz. 21.00. W Wielki Piątek obowiązuje nas ścisły post (post ilościowy i jakościowy) tj. jeden posiłek do syta i dwa lekkie posiłki przy zachowaniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ścisły post obowiązuje tych, którzy ukończyli 18 lat a nie ukończyli jeszcze 60 roku życia. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Spowiedź święta od godz. 21.00 do 24.00.

 2. Wielka Sobota: Przez cały dzień, do wieczornej liturgii o godz. 20.00, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający wstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa.  W tym dniu, święcimy pokarmy na stół wielkanocny od godz. 9.00 do 15.00, co pół godziny. Przy okazji błogosławieństwa pokarmów będzie można złożyć produkty żywnościowe, szczególnie długoterminowe dla uchodźców z Ukrainy lub ofiarę pieniężną. W Wielką Sobotę zalecana jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Okazja do spowiedzi św. od godz. 15.00 do 16.00.

 3. Wigilia Paschalna: W sobotni wieczór o godz. 20.00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa, dlatego zakończy się procesją rezurekcyjną. Prosimy o zabranie na liturgię „paschalików” zaopatrzone w okapniki, asystę do baldachimu oraz zabranie chorągwi na Procesję Rezurekcyjną. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, zachęcamy do licznego udziału wszystkich Parafian.

 4. Niedziela Zmartwychwstania. Msze św. w naszym kościele o godzinie 6.00; 7.30; 9.30; 11.00; 12.30; 17.00 i 18.30. 

 5. Adoracja, którą poprowadzą zespoły parafialne, będzie trwała w Ciemnicy i przy Bożym Grobie, można zapisywać się na adorację nocną z piątku na sobotę.

 6. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę kancelaria nie będzie czynna. 

 7. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Polecamy „Jakubowe Nowiny” i tygodnik katolicki „Niedziela”.

 8. Składamy podziękowanie za udział w Rekolekcjach Wielkopostnych oraz ofiary składane na zakup kwiatów do Bożego Grobu.

 9. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Stanisława Owczarek. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie

 10. Niech dobry Pan błogosławi nam na nadchodzący czas Wielkiego Tygodnia.