SIEDEM SAKRAMENTÓW ŚWIĘTYCH

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego „Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją” (KKK 1131).

Sakramenty Nowego Prawa zostały ustanowione przez Chrystusa. Jest ich siedem: chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych, sakrament święceń i małżeństwo. Sakramenty te obejmują wszystkie etapy i wszystkie ważne momenty życia chrześcijanina: sprawiają narodzenie i rozwój chrześcijańskiego życia wiary, uzdrowienie i dar posłania. Widać w tym pewne podobieństwo, jakie istnieje między etapami życia naturalnego, a etapami życia duchowego (KKK 1210).

Sprawowanie Sakramentów Jezus Chrystus zlecił Kościołowi. Wszystkie Sakramenty udzielają człowiekowi Łaski uświęcającej jeżeli są przyjęte ważnie i godziwie.

Ważnie to znaczy, że są spełnione wszystkie warunki i wymagania formalne związane z poszczególnym Sakramentem.

Godziwie to znaczy, że osoba przyjmująca Sakrament pragnie żyć Darem Sakramentu i korzystać z niego w codziennym życiu. Godziwość oznacza zatem wolność od grzechu oraz umiejętność i chęć współpracy z Bogiem.

Tym samym Sakramenty i Posługi są sprawowane dla osób wierzących i praktykujących. Zgodnie z obyczajem i sprawiedliwością przy okazji przyjmowanego Sakramentu i Posługi składa się ofiarę przeznaczoną na wypełnianie zadań własnych Kościoła (Parafii i Kościoła Powszechnego), w tym także na utrzymanie osób posługujących w parafii.

 

Sakrament chrztu

Sakrament eucharystii (Komunia Święta)

Sakrament bierzmowania

Sakrament pojednania (Spowiedź Święta)

Sakrament małżeństwa

Sakrament kapłaństwa

Sakrament namaszczenia chorych