1. Z okazji przypadającego dziś 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy naszą szczególną modlitwą i pamięcią otaczamy wszystkich, którzy z różnych przyczyn opuścili swoją ojczyznę, a szczególnie naszych krewnych, przyjaciół i parafian przebywających na emigracji. Do tej pory dzień ten był obchodzony w styczniu, ale papież Franciszek w ubiegłym roku zmienił datę obchodów na drugą niedzielę września. Dziś przypada wspomnienie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
2. Dziś po Mszy Św. o godz. 11.00 poświęcenie przyborów szkolnych. Serdecznie zapraszamy.
3. Z kalendarza liturgicznego:
w środę o godz. 18.30, zapraszamy na Mszę Św. z Nowenną do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Intencje podajemy do środy w zakrystii lub kancelarii. W tym dniu katecheza przedchrzcielna po Mszy Św. ok. godz. 19.20.
w czwartek wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi – odpust w kościele rektorackim;
w piątek wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła; Dzień Fatimski – nabożeństwo różańcowe z procesją po Mszy Św. o godz. 18.30;
w sobotę Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Tego dnia odbędzie się akcja modlitewna Polska pod Krzyżem.
4. W piątek zapraszamy wszystkich chętnych do zgłębiania Tajemnicy Bożego Słowa na Krąg Biblijny. Pierwsze po wakacjach spotkanie odbędzie się po Mszy Św. ok. godz. 19.00 w Domu Parafialnym.
5. Początek roku szkolnego skłania nas do wytężonej modlitwy w intencji dzieci i młodzieży. W przyszłą niedzielę rozpocznie się w Kościele w Polsce Tydzień Wychowania. W naszej parafii Mszą Św. o godz. 11.00 zainaugurujemy Triduum ku czci Św. Stanisława Kostki (16 IX – 18 IX). Najbliższa niedziela to także Dzień Środków Społecznego Przekazu.
6. Od października przyjmować będziemy w kancelarii Intencje Mszalne na 2020 r. Pamiętajmy o ważnych jubileuszach (urodzin, rocznic sakramentu małżeństwa), rocznic śmierci naszych bliskich zmarłych. Nie odkładajmy rezerwacji na ostatnią chwilę, bo potem może już nie być wolnego terminu Mszy Św.
7. Trwają prace remontowe w kaplicy na plebanii. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy modlitwą i ofiarami materialnymi, zwłaszcza dzisiejszymi na tacę, wspierają dzieło prac remontowych naszej Świątyni i Domu Parafialnego. Bóg zapłać!
8. Polecamy nowy numer Niedzieli, gazetki dla dzieci Tęcza oraz Jakubowe Nowiny.
Do wieczności odeszli:
Eugeniusz Stachera; Zbigniew Rynkiewicz
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem,
Polska będzie Polską, a Polak Polakiem
Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego
na Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu człowieka!
W 2011 r. każdą parafię naszej archidiecezji nawiedził krzyż wraz z relikwiami Krzyża Świętego. Mogliśmy wtedy we wspólnotach parafialnych jako katolicy i Polacy odnowić naszą wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii Chrystusowej. Wobec zachodzących zmian i wydarzeń, z jakimi spotykamy się obecnie w naszej Ojczyźnie, trzeba nam ciągle na nowo stawać pod Krzyżem i wsłuchiwać się w głos św. Jana Pawła II, który w czerwcu 1997 r. mówił do nas: „Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie”.
W wielość sposobów realizacji słów Papieża Polaka wpisuje się również inicjatywa modlitewna „Polska pod Krzyżem”. W łączności ze wszystkimi w Polsce i na świecie jako wierni archidiecezji częstochowskiej chcemy w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, tj. w sobotę 14 września br., zgromadzić się na wspólnej modlitwie za Ojczyznę. Zacznijmy od osobistego rachunku sumienia i pytania o naszą wierność Bogu, a jeśli trzeba skorzystajmy z sakramentu pokuty i pojednania. Bardzo proszę by w każdej parafii duszpasterze dali najpierw wiernym możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej w dniach poprzedzających i w samo święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Proszę również, by 14 września br. w każdej parafii odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji Polski. Zachęcam także duszpasterzy i grupy apostolskie do adoracji krzyża nie tylko w kościołach, ale i w miejscach publicznych, takich jak: Krzyże na placach miast, przy drogach, we wsiach, krzyże misyjne, a także w naszych domach.
Wszystkich, którzy mogą, zapraszam do udziału w modlitwie za Ojczyznę w Godzinie Miłosierdzia w miejscach szczególnie związanych z kultem Krzyża Świętego na terenie naszej archidiecezji. Są nimi: dla regionu częstochowskiego – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie oraz Sanktuarium Krzyża Świętego w Rększowicach; dla regionu radomszczańskiego – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium NMP Bolesnej w Radomsku; dla regionu wieluńskiego – kościół sanktuaryjny w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce; dla regionu zawierciańskiego – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach.
Na odważne świadectwo wiary
z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa:
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen!
(-) + Wacław Depo
Arcybiskup Metropolita Częstochowski