Informacje duszpasterskie VI Niedziela zwykła – 14 II 2021

wpis w: Aktualności | 0
 1. Rozpoczynamy dzisiaj 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie spustoszenie w małżeństwach, rodzinach, w wychowaniu młodego pokolenia sieje nadużywanie alkoholu i społeczne przyzwolenie na jego picie w wielu sytuacjach. Zachęcamy wszystkich do angażowania się w ten czas modlitwy i przebłagania za grzechy pijaństwa oraz podejmowania teraz, jak i w ciągu Wielkiego Postu przyrzeczeń abstynenckich i trzeźwościowych.
 2. Również dzisiaj wspominamy św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili zakochania z pożądaniem, oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.
 3. Katecheza dla rodziców dzieci z kl. III: wtorek godz. 18.00 – 3 a; godz. 19.00 – 3b i 3c.
 4. Najbliższa środa to Środa Popielcowa, dzień ścisłego postu. W tym dniu rozpoczynamy wraz z całym Kościołem okres wielkopostnej pokuty. Czas szczególnego zgłębiania tajemnicy cierpienia i zbawczej śmierci na krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Czas wyciszenia
  i głębszej refleksji nad swoim życiem, jego celem i codziennością. Msze Święte tego dnia z obrzędem posypania głów popiołem będą o godz.: 7.00; 9.00; 17.00 i 18.30.

Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz
w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ścisłego, ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia
w Popielec i w Wielki Piątek. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Ponadto prosimy o podjęcie wielkopostnego postanowienia, które będzie mobilizacją do osobistego wysiłku nawrócenia w drodze do Wigilii Paschalnej. Pamiętajmy też, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek. W Środę Popielcową nie będzie nowenny do MBNP i nie będzie czynna kancelaria.

 1. Już teraz zapraszamy bardzo serdecznie na nabożeństwa pasyjne. Droga krzyżowa w piątki o godz. 17.45, a Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 16.15. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
 2. W przeżyciu wielkiego postu niezastąpioną rolę spełniają sakramenty. Zachęcamy do spowiedzi (warto pomyśleć o spowiedzi już u początku wielkiego postu) oraz udziału we Mszy św. Będziemy dokładać starań, aby każdy miał możliwie łatwy dostęp do tych dwóch sakramentów. W związku z trwającą pandemią i dużymi mrozami, informujemy, że w niedziele Wielkiego Postu o godz. 12.00 w kaplicy na plebanii będzie dodatkowa Msza św. dla osób starszych. (Nie ma schodów i jest ciepło). Zapraszamy.
 3. W III piątek miesiąca oddajemy szczególną cześć Miłosierdziu Bożemu – zapraszamy na wspólną modlitwę zwłaszcza za zmarłych w minionym czasie.
 4. Polecamy parafialną gazetkę Jakubowe Nowiny oraz nowy numer tygodnika Niedziela
  w którym
  znajdziemy m.in. materiały pomocne w przeżywaniu wielkiego postu, w tym również Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Niedziela przynosi również refleksję nad polską demografią, kursami przedmałżeńskimi oraz nad uczeniem dziecka korzystania ze smartfonu.  
 5. Dzisiaj jest niedziela inwestycyjna. Taca przeznaczona jest na potrzeby naszego kościoła. Dziękujemy za duchowe i materialne wspieranie parafii. Po Mszach św. zgodnie z zapowiedzią zbiórka do puszek na niepełnosprawne sieroty społeczne – Ruch Dobroczynny BETEL.

Polećmy Panu zmarłych z naszych rodzin. A w  minionym tygodniu odeszła do Pana:

Śp. Feliksa Błoch
Boże, Ty przebywasz w sercach prawych i szczerych, udziel nam swego błogosławieństwa

na cały najbliższy tydzień.