Informacje duszpasterskie Niedziela Palmowa – 14.04.2019 r.

Wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Podobnie jak tłumy wołające „Hosanna”, my również przyszliśmy z palmami i oddajemy Bogu chwałę.

Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień i usłyszymy opis męki naszego Zbawiciela. Wydarzenia, które będziemy przeżywać w najbliższych dniach, mają kluczowe znaczenie dla naszego zbawienia. Nie bądźmy więc obojętni na cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tu chodzi o nasze życie wieczne.

  1. Podczas wszystkich Mszy Św. poświęcenie palm. Liturgia Niedzieli Palmowej z procesją rozpocznie się o godz. 11.00. Dziś w kościele seminaryjnym odbędzie się spotkanie młodzieży w ramach XXXIV Światowego Dnia Młodzieży. Obchody rozpoczną się o godz. 14.00 koncertem grupy Tau. Szczegóły na plakacie informacyjnym.
  2. Dziś o godz. 16.15 zapraszamy na ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
  3. Wszystkich, którzy jeszcze nie przystąpili do spowiedzi, zachęcamy, by uczynili to przed Triduum Paschalnym. Spowiedź będzie możliwa w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środa – rano i wieczór pół godziny przed Mszą św.
  4. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Przeżyjmy go godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii. Zgromadźmy się licznie w świątyni.
  5. Wielki Czwartek. W kościołach parafialnych jest celebrowana tylko jedna Msza święta: Msza Wieczerzy Pańskiej – na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. W naszym kościele będzie sprawowana o godz. 18.30. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Św., Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Adoracja do godz. 22.00 (dolna kaplica naszego kościoła).

Natomiast wyjątkowo w tym roku (ze względu na prace remontowo-budowlane
w Archikatedrze) o godz. 10.00 w kościele seminaryjnym  ks. Arcybiskup Wacław Depo wraz z kapłanami odprawi Mszę Krzyżma; podczas której kapłani odnowią przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które są używane przy udzielaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych oraz święceń.

  1. Wielki Piątek. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Przez cały dzień trwa adoracja. O godzinie 15.00 Droga Krzyżowa i Nowenna przed Świętem Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej będzie celebrowana o godz. 18.30. Ofiary, które złożymy przy Adoracji Krzyża, będą przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Po Wieczornej Liturgii: przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, śpiew Gorzkich Żali i całonocna adoracja przy Grobie Pańskim. Porządek adoracji jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami, na drzwiach kościoła oraz na stronie internetowej. W Wielki Piątek obowiązuje nas ścisły post tj. jeden posiłek do syta i dwa lekkie posiłki przy zachowaniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ścisły post obowiązuje tych, którzy ukończyli 18 lat a nie ukończyli jeszcze 60 roku życia. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Spowiedź święta od  godz. 21.00 do 23.00.
  2. Wielka Sobota. Od godz. 8.00 do wieczornej liturgii trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający wstąpienie Chrystusa do otchłani. Nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W tym dniu, od godz. 9.00 do 15.00, jak każe wielowiekowa tradycja, święcimy pokarmy na stół wielkanocny. Będzie też okazja do podzielenia się z biednymi: można złożyć produkty żywnościowe lub ofiarę pieniężną. Okazja do spowiedzi św. od  godz. 15.00  do 16.00.
  3. Liturgia Wigilii Paschalnej. W sobotni wieczór o godz. 20.00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa. Zabierzmy na liturgię „paschaliki” zaopatrzone w okapniki. Przygotujmy całą asystę do Procesji Rezurekcyjnej. Aby Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, zachęcamy do licznego udziału wszystkich Parafian.
  4. Niedziela Zmartwychwstania. Msze św. w naszym kościele o godzinie 6.00; 7.30; 9.30; 11.00; 12.30; 17.00 i 18.30.
  5. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę kancelaria nie będzie czynna.
  6. Od Wielkiego Wtorku kaplica Adoracji Pana Jezusa będzie nieczynna.
  7. Komisja Liturgiczna KEP przypomniała, iż podczas udzielania wiernym Komunii Świętej, kapłan nie może wykonywać znaku krzyża na czole dzieci, które towarzyszą rodzicom przy Komunii Świętej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na ten temat w naszej gazetce parafialnej Jakubowe Nowiny.

 

W minionym tygodniu odeszli  do wieczności:

Ignacy Fronczak, Bogdan Bojanowicz, Bogusław Strączyński, Natalia Robak.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…