Informacje duszpasterskie Niedziela Palmowa – 10.04.2022 r

wpis w: Aktualności | 0

Przed nami najważniejsze dni w Roku Liturgicznym. Dzisiaj wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Podobnie jak tłumy wołające „Hosanna”, my również przyszliśmy z palmami i oddajemy Bogu chwałę. Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień i usłyszymy opis męki naszego Zbawiciela. Wydarzenia, które będziemy przeżywać w najbliższych dniach, mają kluczowe znaczenie dla naszego zbawienia. Nie bądźmy więc obojętni na cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tu chodzi o nasze życie wieczne.

Dziś o godz. 16.15 zapraszamy na ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.

Wszystkich, którzy jeszcze nie przystąpili do spowiedzi, zachęcamy, by uczynili to przed Triduum Paschalnym. Spowiedź będzie możliwa w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę – rano i wieczór  pół godziny przed Mszą św. ( nie w czasie Mszy św. ) Prosimy nie odkładać spowiedzi na święta.

 

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Przeżyjmy go godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii. Zgromadźmy się licznie w świątyni.

 

W Wielką Środą odwiedzimy z posługą chorych, którzy pragną przyjąć święte sakramenty. Zapisy przyjmujemy do wtorku w zakrystii lub kancelarii.

 

TRIDUUM  PASCHALNE

 

Wielki Czwartek. W kościołach parafialnych jest celebrowana tylko jedna Msza  święta- Msza Wieczerzy Pańskiej – na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i  Kapłaństwa. W naszym kościele będzie sprawowana  o godz. 18.30 . Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Św., Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Adoracja do godz. 22.00.

Natomiast w Archikatedrze o godz. 10.00  ks. Arcybiskup Wacław Depo wraz z kapłanami odprawi Mszę krzyżma; podczas której kapłani odnowią przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które są używane przy udzielaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu.

 

Wielki Piątek. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Przez cały dzień trwa adoracja Pana Jezusa w ołtarzu wystawienia tzw. ciemnicy (kaplica wieczystej adoracji). O godzinie 15.00 Droga Krzyżowa i Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego.  Liturgia Męki Pańskiej będzie celebrowana o godz. 18.30. Ofiary, które złożymy przy adoracji krzyża będą przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Po Wieczornej Liturgii: przeniesienie Najświętszego   Sakramentu do Grobu Pańskiego, śpiew Gorzkich Żali i całonocna adoracja przy Grobie Pańskim. Porządek adoracji jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami, na drzwiach kościoła oraz na stronie internetowej. W Wielki Piątek obowiązuje nas ścisły post (post ilościowy i jakościowy) tj. jeden posiłek do syta i dwa lekkie posiłki przy zachowaniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ścisły post obowiązuje tych, którzy ukończyli 18 lat a nie ukończyli jeszcze 60 roku życia. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Spowiedź święta od  godz. 21.00 do 24.00.

 

Wielka Sobota. Przez cały dzień, do wieczornej liturgii o godz. 20.00, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający wstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa.  W tym dniu,  jak każe wielowiekowa tradycja, święcimy pokarmy na stół wielkanocny od godz. 9.00 do 15.00, co pół godziny. Przy okazji błogosławieństwa pokarmów będzie można złożyć produkty żywnościowe lub ofiarę pieniężną dla ubogich zwłaszcza dla uchodźców z Ukrainy. W Wielką Sobotę zalecana jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Okazja do spowiedzi św. od  godz. 15.00  do 16.00

 

Liturgia Wigilii  Paschalnej. 

W sobotni wieczór o godz. 20.00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa dlatego  zakończy  się procesją rezurekcyjną. Prosimy o zabranie  na liturgię „paschaliki” zaopatrzone w okapniki, asystę do baldachimu,  oraz zabranie chorągwi na Procesję Rezurekcyjną. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, zachęcamy do licznego udziału wszystkich Parafian.

 

Niedziela Zmartwychwstania. Msze św. w naszym kościele o godzinie 6.00; 7.30; 9.30; 11.00; 12.30; 17.00 i 18.30.

     

Adoracja, którą poprowadzą zespoły parafialne, będzie trwała w Ciemnicy i przy Bożym Grobie, można zapisywać się na adorację nocną z piątku na sobotę.

 

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę kancelaria nie będzie czynna.

 

Jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” (8 zł). Znajdziemy w nim m.in. artykuły: Jakiego księdza potrzebują ludzie? Ostatnie dni Pana Jezusa [z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim rozmawia Krzysztof Tadej]  Miłosierny gniew Boga? [ks. Tomasz Siemieniec] Żeby były wierzące i praktykujące [Wojciech Wierzejski] Jak zatem wychowywać dzieci, by w przyszłości w Kościele  zostały? DODATEK „ABC WIARY”.

Dzisiaj w niedzielę 10 kwietnia, jako w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy św. będzie przeznaczona na prace remontowe i inwestycje przy naszym kościele.

Bóg zapłać za dar modlitwy i złożone dzisiaj ofiary, także te składane na zakup kwiatów do Bożego Grobu. Niech dobry Pan błogosławi nam na nadchodzący czas Wielkiego Tygodnia.