Informacje duszpasterskie III Niedziela Wielkiego Postu – 12.03.2023r.

Informacje duszpasterskie na
II Niedzielę Wielkiego Postu roku A – 12.03.2023 r.

 1. Od starożytności w Rzymie istniała tradycja pielgrzymowania do kościołów miasta Rzymu w poszczególne dni Wielkiego Postu i Oktawy Wielkanocy. Tradycja ta związana z liturgią stacyjną jest obecna od kilku lat także w Częstochowie. Wierni zaproszeni są do podjęcia pielgrzymowania do poszczególnych kościołów na terenie miasta, aby uczestniczyć w Mszy Świętej za Kościół Częstochowski. Dziś nasza świątynia jest kościołem stacyjnym. W Rzymie jest to stacja w Bazylice św. Wawrzyńca za Murami.
 2. W czasie Wielkiego Postu pamiętajmy o modlitwie osobistej, częstszej obecności na Mszy św. w ciągu tygodnia, adoracjach oraz udziale w nabożeństwach wielkopostnych – Drodze krzyżowej w piątek o godz. 17.45 i Gorzkich żalach w niedzielę godz. 16.15. Podczas tego nabożeństwa zbieramy ofiary na Grób Pański. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 3. W poniedziałek 13 marca o godz. 19.15 spotkanie dla rodziców kandydatów do Sakramentu Bierzmowania II etapu, czyli kl. 7 oraz Akcji Katolickiej w salkach na plebanii.

 4. Także w poniedziałek 13 marca będziemy obchodzić 10 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Franciszka. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

 5. We wtorek 14 marca o godz. 16.00 spotkanie Zespołu Formacji Duchowej w salce na plebanii.

 6. W środę 15 lutego o godz. 19.15 odbędzie się katecheza przedchrzcielna. Zapraszamy rodziców dzieci, które mają być ochrzczone w naszej parafii oraz tych, którzy planują w najbliższym czasie zostać rodzicami chrzestnymi w naszej lub poza naszą parafią.

 7. W tym tygodniu tradycyjnie w III piątek miesiąc Msza święta zbiorowa za zmarłych do Miłosierdzia Bożego o 18.30. Można jeszcze składać w kancelarii lub zakrystii intencje za naszych bliskich zmarłych.

 8. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania indywidualne rodziców dzieci z kl. II przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej, od pn. do pt. od godz. 19.15.

 9. Z tydzień w niedzielę Msza św. w kaplicy na plebanii o godz. 12.00 dla osób niewidomych, słabowidzących oraz starszych wiekiem.

 10. Za dwa tygodnie rozpoczniemy nasze wielkopostne rekolekcje. Potrwają do środy 29 marca. Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby nie zabrakło nas na spotkaniach rekolekcyjnych. Nauki rekolekcyjne wygłosi Ks. dr Zdzisław Zgrzebny z Poraja

 11. Składamy podziękowanie za złożone ofiary do puszek na pomoc misjonarzom.

 12. Pragniemy poinformować, że Caritas Polska w dniach 17 i 18 marca (tj. piątek i sobota) organizuje w supermarketach, sieciach handlowych i w sklepach osiedlowych w całym kraju zbiórkę żywności pod hasłem „Tak, Pomagam!”. Do koszyków ustawionych w supermarketach można będzie włożyć produkty o długim terminie przydatności do spożycia.

 13. Można nabywać świecę Wielkanocne Caritas tzw. „Paschaliki” w cenie 10 zł.

 14. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Polecamy „Jakubowe Nowiny” i tygodnik katolicki „Niedziela”.

 15. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności:
  Wanda Stahlschmidt oraz Helena Mędrzecka. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….

 16. Wszystkim parafianom i gościom życzymy błogosławionej niedzieli, nowego tygodnia, owocnie przeżytego Wielkiego Postu, oraz wytrwałości w postanowieniach wielkopostnych.