INFORMACJE DUSZPASTERSKIE: III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 07 III 2021

 1. Czas Wielkiego Postu to czas naszej metanoi, która oznacza przemianę życia, podjęcie nowych wyzwań, pracę nad swoją duchowością, a przede wszystkim zmianę myślenia pod wpływem słowa, które kieruje do nas Bóg. Aby je usłyszeć, trzeba się zatrzymać, wyciszyć, skierować uwagę serca na Boga. Jest wiele spraw ważnych, lecz nie zaniedbajmy tego, co naprawdę istotne.
 2. Dzisiaj nasza świątynia staje się wielkopostnym „Kościołem stacyjnym Miasta Częstochowy”. Jest to inicjatywa duszpasterska metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, która nawiązuje do tradycji Kościoła rzymskiego, zrodzonej w IV-V w. Zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia w innej świątyni miasta, kultywowany jest dzisiaj nie tylko w Rzymie, ale również w wielu miastach Polski. Zgodnie z ideą kościołów stacyjnych, kolejne świątynie w mieście stają się „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, do którego to kościoła pielgrzymują wierni całego miasta. O godz. 12.30 Mszy Św. w kościele stacyjnym będzie przewodniczył Ks. Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski.
 3. W Niedziele Wielkiego Postu jest dodatkowa Msza Św. na plebanii o godz. 12.00. Zapraszamy zwłaszcza osoby starsze. Sakrament pokuty i pojednania od poniedziałku do soboty pół godziny przed Mszami Św.
 4. Jutro, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to świecka tradycja, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach, zwłaszcza o matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Polecajmy ich życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.
 5. Katecheza dla Rodziców dzieci z klas II SP we wtorek (09 III) o godz.: 18.00 w kaplicy Domu Parafialnego a spotkanie kandydatów do Bierzmowania – Rok II (7 kl. SP) w środę (10 III) o godz. 16.00 w salce parafialnej.
 6. Od środy (10 III) rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością Św. Józefa, Oblubieńca NMP.
 7. We wszystkie piątki Wielkiego Postu rozważamy Mękę Pana Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej o godz.: 17.45. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz.: 16.15Gorzkie żale
  z kazaniem pasyjnym, które głosi ks. dr Adrian, nasz wikariusz. Zapraszamy.
 8. Caritas Arch. Częstochowskiej zwraca się z prośbą do wszystkich wiernych o pomoc w sfinansowaniu Kuchni Caritas wraz z jadłodajnią dla bezdomnych, starszych i ubogich w ramach akcji Jałmużna Wielkopostna. W tym roku w miejsce skarbonek jest koperta-cegiełka. Osoby, które pragną włączyć się w to wielkie dzieło miłosierdzia mogą zabrać kopertę-cegiełkę i po wypełnieniu zwrócić do parafii do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Jest również do nabycia Świeca Paschalna (do wykorzystania podczas Wigilii Paschalnej czy na stół wielkanocny)
  w cenie 10 zł.
 9. 12 marca (piątek) od godz. 9.00 na placu przy kościele zbiórka elektrośmieci (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego). Zbiórka wspiera misje w najbiedniejszych krajach świata. Szczegóły na plakacie oraz folderach informacyjnych, które są do zabrania.
 10. W przyszłą niedzielę taca przeznaczona na cele gospodarcze.
 11. Polecamy parafialną gazetkę Jakubowe Nowiny oraz nowy numer tygodnika Niedziela.

Odeszły do wieczności:

Śp. Zenobia Bartosik; Śp. Adolfina Wasilkowska

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …