Informacje duszpasterskie: II Niedziela Wielkiego Postu – 08.03.2020 r.

W drugą niedzielę Wielkiego Postu Kościół ukazuje nam Pana Jezusa, który podczas przemienienia na górze Tabor objawia uczniom swoją chwałę. Bóg Ojciec, wskazując na Jezusa, mówi: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

 1. Dziś w niedzielę 8 marca przypada dzień modlitwy i solidarności z misjonarzami. Po każdej Mszy św. odbędzie się zbiórka ofiar do puszek z przeznaczeniem na dzieło pomocy Ad Gentes. Za „dar serca” Misjonarze mówią wszystkim – Bóg zapłać!
 2. Dzisiaj, 8 marca, obchodzimy też Dzień Kobiet. Choć to świecka tradycja, pamiętajmy
  w modlitwach o wszystkich niewiastach, zwłaszcza o matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Polecajmy ich życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem kobiety.
 3. Zapraszamy gorąco do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych. W każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 16.15. Podczas tego nabożeństwa zbieramy ofiary na Grób Pański i Ołtarz wystawienia. Natomiast w każdy piątek Droga Krzyżowa o godz. 17.15. Za udział w nabożeństwach pasyjnych i odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 4. Za tydzień, w niedzielę, nasza świątynia będzie Kościołem Stacyjnym. Program tego czasu modlitwy będzie następujący: po Mszy św. o godz. 12.30 wystawienie najświętszego sakramentu, o 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja osobista, w czasie której będzie okazja do spowiedzi św. Godz. 18.30 Msza św. kończąca naszą modlitwę. Serdecznie zachęcamy do udziału.
 5. W piątek, 13 marca, przypada 7. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie i w wierności Ewangelii prowadził Kościół przez burzliwe współczesne czasy.
 6. Tradycyjne nabożeństwo Drogi Krzyżowej Aleją Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie odbędzie się w piątek przed III Niedzielą Wielkiego Postu tj. 13 marca 2020 r. Nabożeństwo rozpocznie się przed kościołem Świętego Zygmunta, obok pomnika Świętego Jana Pawła II (pl. Daszyńskiego) o godz. 19.00. W tym roku Drogę Krzyżową współorganizują parafie dekanatów: Świętego Zygmunta oraz Podwyższenia Krzyża Świętego (Świętokrzyski). Bardzo serdecznie zapraszamy naszych Parafian do udziału w tym nabożeństwie.
 7. W niedzielę 7 czerwca br. o g. 12.00 na Placu Piłsudzkiego w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Osoby, które chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu prosimy o zgłoszenie się w zakrystii w celu załatwienia specjalnych kart wstępu.
 8. Dzisiaj, w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy św. będzie przeznaczona na cele parafialneBóg zapłać za wszystkie ofiary składane na ten cel.
 9. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania czy imprezy rozrywkowe. Kochani rodzice, z większą troską spojrzyjcie
  w tym czasie na swoje dzieci. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania młodego pokolenia, także w duchu tradycji i naszej polskiej pobożności.

 

W ostatnim tygodniu odeszli z naszej wspólnoty do wieczności:

 Śp.: Aleksander Gogulski, Cecylia Konopka, Zofia Lipińska.

Módlmy się za nich: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

Wszystkim parafianom życzymy owocnego przeżycia Wielkiego postu poprzez autentyczne pogłębienie i ożywienie swej wiary dzięki wielkopostnym ćwiczeniom duchowym.