Informacje duszpasterskie V Niedziela zwykła – 27.02.2022r.

wpis w: Aktualności | 0
 1. Dzisiaj rozpoczyna się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcamy do włączenia się w tę modlitwę – problem ciągle jest bardzo poważny.

 2. Środą Popielcową, w dniu 2 marca br., rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem sprawowane będą o godzinie 00, 9.00, 17.00, 18.30. W Środę Popielcową obowiązuje nas post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do sytości) i wstrzemięźliwość (powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych). Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14.rok życia, aż do śmierci, a prawem o poście osoby od ukończenia 18. roku życia, aż do rozpoczęcia 60 roku życia. Zachęcamy nie tylko związanych prawem postu i wstrzemięźliwości, ale i pozostałe osoby do podjęcia tego wyrzeczenia, na miarę swoich możliwości w tym dniu pokutnym. Okres Wielkiego Postu jest czasem zakazanym: nie wolno w tym czasie urządzać ani brać udziału w zabawach, dyskotekach i innych imprezach rozrywkowych. W Środę Popielcową, 2 marca,  kancelaria parafialna będzie nieczynna, nie będzie także nowenny do MBNP. Z inicjatywy Papieża Franciszka jest to także dzień modlitw i postów o pokój na Ukrainie.

 3. Już teraz zapraszamy bardzo serdecznie na nabożeństwa Droga krzyżowa
  w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 17.45, a Gorzkie żale w niedzielę o godz. 16.15. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.         
 1. Zgodnie z prośbą Episkopatu Polski włączamy się w pomoc dla naszych braci i sióstr z Ukrainy: w Środę Popielcową i przyszłą niedzielę będziemy zbierać ofiary do puszek, które przekażemy do Caritas Polska, można także składać dary w postaci żywności długoterminowej i środków czystości, które dostarczymy do Parafii Św. Wojciecha – komunikat poniżej

 2. We wtorek 1 marca, o godz. 17.00 Ks. Arcybiskup Metropolita Wacław Depo, odprawi Mszę Św. za zm. Żołnierzy Wyklętych i w int. Ojczyzny.

 3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do sakramentu pokuty i pojednania, pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie, a w I piątek dodatkowo od godz. 17.30. W piątek też odwiedzimy chorych i starszych parafian ze spowiedzią i Komunią św. od godz. 8.30.

 4. W piątek, 4 marca, przypada święto św. Kazimierza, królewicza, a w sobotę wsp. Św. Adriana męczennika

 

 1. Spotkanie formacyjne dla rodziców i dzieci z klas I -ych SP we wtorek o godz.17.30
 2. We wtorki miesiąca marca, kwietnia i maja, po Mszy Św. wieczornej, odbywają się na plebanii spotkania przygotowujące do Sakramentu Bierzmowania osoby dorosłe (studiujące bądź pracujące).

 

 1. Parafia św. Maksymiliana w Częstochowie zaprasza w dniach 02.06 – 09.06 2022 r. na pielgrzymkę do Fatimy i innych miast Portugalii, oraz  do Santiago de Compostela
  w Hiszpanii. Pielgrzymka jest samolotowo- autokarowa. Ze szczegółowym programem można zapoznać się w zakrystii lub kancelarii. Zapisy do 6 marca.

 2. W minionym tygodniu odeszły do Pana: Scholastyka Woźniak, Danuta Gusza. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
  Niech dobry Pan błogosławi nam na rozpoczynający się tydzień.

 

 

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z INWAZJĄ ROSYJSKĄ NA UKRAINĘ

W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.

Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.

W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.

Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową (w naszej parafii w Środę Pop. i niedzielę 6 marca), po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.

Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

 

 

APEL ARCYBISKUPA WACŁAWA DEPO, METROPOLITY CZĘSTOCHOWSKIEGO,
 Z PROŚBĄ O POMOC WIERNYM ARCHIDIECEZJI LWOWSKIEJ W ZWIĄZKU Z KONFLIKTEM NA UKRAINIE

 

 Drodzy Siostry i Bracia, Wierni Archidiecezji Częstochowskiej,

 

wczoraj w godzinach wieczornych, Arcybiskup Mieczysław MOKRZYCKI, Metropolita Lwowski, zwrócił się do mnie w rozmowie telefonicznej, z prośbą o pomoc dla wiernych Archidiecezji Lwowskiej w związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

 W odpowiedzi na tę prośbę informuję, że Towarzystwo Patriotyczne Kresy, które działa przy parafii pw. Św. Wojciecha BM w Częstochowie, natychmiast podjęło inicjatywę zorganizowania zbiórki żywności długoterminowej (cukier, mąka, makaron, kasza, olej, konserwy, dania w słoiku itp.) oraz artykułów chemicznych i higieny osobistej.

 Zwracam się do Was, Drodzy Księża i Wierni Archidiecezji Częstochowskiej, aby wyrazem naszej solidarności z ofiarami tego konfliktu, obok modlitwy, były konkretne czyny miłosierdzia i dlatego zachęcam do włączenia się w tę akcję, abyśmy wspólnie mogli pomóc naszym Siostrom i Braciom Archidiecezji Lwowskiej, którzy z lękiem patrzą na rozwój sytuacji na Ukrainie.

 Dary można przynosić do siedziby Towarzystwa Patriotycznego Kresy (kościół pw. Św. Wojciecha BM w Częstochowie, ul. Brzeźnicka 59) od najbliższego poniedziałku, tj. od 28 lutego br., w godzinach od 8.00 do 18.00, a szczegółowe informacje można uzyskać wchodząc na stronę: www.tp.kresy.pl

Wszystkich ludzi o sercu pełnym miłosierdzia otwartym na bliźnich, organizatorów oraz ofiary tego straszliwego konfliktu zawierzam opiece Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju, i wstawiennictwu Świętych Cyryla i Metodego, Patronów Europy, i z serca błogosławię.

 

Wacław DEPO
ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI

Częstochowa, dn. 25 lutego 2022 r.
L. dz. 290/4.1.1/2022