INFORMACJE DUSZPASTERSKIE: V NIEDZIELA PALMOWA – 28 III 2021

  1. W związku z zaostrzeniem wymogów sanitarno-epidemicznych informujemy, że od 27 marca w naszym kościele może przebywać jednocześnie 30 osób z zachowaniem dystansu 1,5 m. W liturgii będzie można także uczestniczyć w kaplicy Wieczystej Adoracji oraz na zewnątrz świątyni na kościelnym placu – z zachowaniem bezpiecznej odległości pomiędzy wiernymi. Gorąco apelujemy o wzajemną troskę, życzliwość i wyrozumiałość a co za tym idzie o przestrzeganie obowiązujących limitów, dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekowanie dłoni.
  2. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Przeżyjmy go jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne.
  3. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki
    i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą
    i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania. Kancelaria w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę nieczynna.
  4. Wielki Czwartek. Pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele ze względu na sytuację epidemiczną będą celebrowana dwie Msze Święte: pierwsza o godz.17.00 i druga o 18.30. Okazja do spowiedzi od 15.30 do 17.00.
  5. Wielki Piątek. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Przez cały dzień trwa Adoracja. Droga krzyżowa w Wielki Piątek o godz. 12.00 i 15.00 z Nowenną przed Świętem Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej będzie celebrowana o godz.17.00
    i 18.30.
    Ofiary, które złożymy przy Adoracji Krzyża będą przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Po Wieczornej Liturgii: przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, śpiew Gorzkich Żali i Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 24.00. Spowiedź święta od godz. 21.00 do 24.00.
  6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w Adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny.
  7. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Wielka Sobota jest dniem indywidualnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 7.00 do wieczornej liturgii.

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 20.00. Na zakończenie kapłan pobłogosławi Parafię Najświętszym Sakramentem. W tym roku ze względu na szczególną sytuację nie organizuje się poświęcenia pokarmów w Kościele, tylko na zewnątrz wokół Kościoła, z zachowaniem odległości 1,5 m od godz. 9.00 do 15.00 (co 30 min.). Taca podczas święcenia na potrzeby osób biednych.

  1. Niedziela Zmartwychwstania. Msze św. w naszym kościele o godzinie 6.00; 7.30; 9.30; 11.00; 12.00 (kaplica na plebanii); 12.30; 17.00 i 18.30.
  2. Poniedziałek Wielkanocny. Msze św. w naszym kościele o godzinie 7.30; 9.30; 11.00; 12.00 (kaplica na plebanii); 12.30; 17.00 i 18.30.

Bóg powołał do wieczności: Jerzego Koniewskiego i Marię Soczyńską