Kościół Stacyjny Wielkiego Postu

wpis w: Aktualności | 0

W III niedzielę Wielkiego Postu, 07 marca 2021r., kościół Św. Jakuba Ap. był kościołem stacyjnym miasta Częstochowy. Tradycja kościołów stacyjnych ma wielowiekową historię w Rzymie. Praktyka połączenia starej tradycji akurat z przygotowaniem do Wielkanocy narodziła się mniej więcej w tym samym czasie, w którym konkretnych, 40-dniowych ram nabierał Wielki Post. Było to ok. IV wieku. Uznano, że systematyczne odwiedzanie grobów kolejnych pochowanych w Rzymie męczenników jest dobrym pomysłem na przygotowanie do największych świąt chrześcijan. Od razu też w celebracje włączał się biskup Rzymu, czyli urzędujący papież.

Zwyczaj ten w ostatnich latach wpisuje się także w wielkopostne przygotowanie do Paschy w innych miastach świata, także w Polsce. W naszej Archidiecezji inicjatywa zrodziła się w 2019r. z woli J.E. Ks. Arcybiskupa Wacława Depo.

Na wielkopostnym szlaku, Uroczystą Eucharystię o godz. 12.30 w naszej świątyni celebrował Ks. Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, który wygłosił okolicznościową homilię. Bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia przeprowadziło Radio Fiat.

Kilka zdjęć z tego wydarzenie można znaleźć TUTAJ

FOTO: Archiwum Parafii/Radio Fiat