Informacje duszpasterskie XXXIII Niedziela zwykła – 17.11.2019 r

„Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” – te słowa Psalmu to motto przesłania papieża Franciszka na obchodzony  już po raz trzeci Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku przypada 17 listopada. Ojciec Święty pisze o odpowiedzialności chrześcijan za przywracanie biednym nadziei. Prośmy Boga o miłość, która nie pozostaje głucha na wołanie ubogiego, lecz kocha czynem i prawdą. 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 18 XI – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica, męczennica w obronie czystości, patronka Ruchu Czystych Serc,
 • 20 XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), polski karmelita, niestrudzony spowiednik,
 • 21 XI – Najświętsza Maryja Panna w Jej tajemnicy ofiarowania się Panu Bogu,
 • 22 XI – św. Cecylia (III w.), męczennica z czasów pierwszych prześladowań chrześcijan, patronka muzyki i śpiewu.
 1. W modlitwie pamiętajmy o wszystkich dbających o muzyczną oprawę Mszy św.
  i nabożeństw w naszej świątyni. Niech św. Cecylia wyprasza im potrzebne łaski, aby ta posługa prowadziła wszystkich do Jezusa i pomagała im wzrastać w wierze, a samym muzykom dawała wiele radości.
 2. Dzisiaj poświęciliśmy opłatki na stół wigilijny. Poświęcone opłatki będą sukcesywnie doręczane (wg harmonogramu zamieszczonego na stronie internetowej parafii
  i w gablocie ogłoszeń) przez Pana Organistę i osoby upoważnione. Przyjmijmy ich życzliwie. A złożone ofiary niech będzie wyrazem naszej wdzięczności za Jego pracę oraz na rzecz parafii.
 3. Spotkanie „KANA MŁODYCH” odbędzie się w sobotę 23 listopada (przeddzień Uroczystości Chrystusa Króla) w godzinach 15.00 – 19.00 w kościele św. Stanisława BM w Częstochowie (ul. Bohaterów Katynia 40/42). Na spotkanie zapraszamy młodzież (od VIII kl. Szkoły Podstawowej wzwyż).
 4. Zachęcamy też do nabywania czasopism religijnych. W dzisiejszym numerze tygodnika „Niedziela” jest wiele artykułów poświęconych seniorom znajdziemy też tekst
  o bijącym rekordy popularności filmie „ NIEPLANOWANE”.
 5. W dniu dzisiejszym ofiary do puszek przeznaczone są na Kościół prześladowany. Tym razem będzie to pomoc dla chrześcijan w Sudanie Południowym, gdzie 7 mln ludzi głoduje, 3,5 mln mieszkańców nie ma dachu nad głową, a dzieci są zmuszane do działań zbrojnych. 
 6. Dziękujemy za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę. Taca wyniosła 5075 złotych. Bóg zapłać.

 

W minionym tygodniu odeszli do wieczności:
Jadwiga Zębik, Jerzy Bekus, Jadwiga Kwapisz
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

ZARZĄDZENIE

Papież Franciszek, w Orędziu na 3. Światowy Dzień Ubogich, powiedział, że uczniowie Jezusa stają się wiarygodnymi ewangelizatorami wówczas, kiedy rozsiewają widzialne znaki nadziei. W odpowiedzi na apel Ojca Świętego, o konkretne znaki solidarności z ubogimi, zarządzam zbiórkę do puszek we wszystkich kościołach i kaplicach naszej Archidiecezji w niedzielę 17 listopada br. Zbiórka ta zostanie przekazana na Caritas Archidiecezji Częstochowskiej między innymi na dofinansowanie placówek Caritas dla bezdomnych oraz na pomoc dla ludzi zagubionych życiowo.

Złożone ofiary należy przekazać na konto Caritas Archidiecezji Częstochowskiej (PKO BP SA I/O Częstochowa 09 1020 1664 0000 3802 0145 0634) z dopiskiem „Dzień Ubogich”.

 

(-) + Wacław DEPO

ARCYBISKUP METROPOLIA

CZĘSTOCHOWSKI