INFORMACJE DUSZPASTERSKIE: XVI Niedziela Zwykła – 18 VII 2021

  1. Jak miło brzmią w naszych uszach słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (Mk 6,31). Abyśmy mogli podejmować wyzwania związane z powołaniem, potrzebujemy czasu na odpoczynek, ale także na zaakcentowanie spraw duchowych, dzięki którym otaczający nas świat – dzieło Boga – nabiera wyjątkowego blasku. Uczyńmy wszystko, by nie zagubić duchowego wymiaru swojego życia. Bóg nam błogosławi w czasie wypoczynku, lecz zadbajmy także o odpowiednie miejsce i czas dla Niego w swoim życiu. 
  1. W tym tygodniu patronują nam:
  • w czwartek, 22 lipca – św. Maria Magdalena, nazywana Apostołką Apostołów, zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu, jedna z kobiet towarzyszących Jezusowi i apostołom, uwolniona przez Pana z mocy złych duchów;
  • w piątek 23 lipca – św. Brygida (1303-1373), zakonnica, patronka Europy;
  • w sobotę 24 lipca – św. Kinga (1234-1292), dziewica, córka króla węgierskiego Beli IV, żona księcia Władysława Wstydliwego.
  1. Za tydzień odpust ku czci Św. Jakuba Apostoła, patrona naszej wspólnoty parafialnej. Ogłoszony przez Ojca św. Franciszka Święty Rok Jakubowy przynagla nas, abyśmy jeszcze bardziej czcili i pokochali naszego patrona, który ukazany jest nam jako „znak ziemskiej pielgrzymki każdego z nas”. Od jutra do soboty włącznie podczas Mszy Św. będziemy przeżywać nasze duchowe przygotowanie do odpustu pod hasłem: „Z miłości do Boga i Kościoła”. Chcemy pochylać się nad Tajemnicą Kościoła, który nie jest wymysłem ludzi, który nie jest wymysłem księży, ale który pochodzi z Bożego ustanowienia. Gdyby nie Bóg nie byłoby Kościoła. Gdyby w Kościele nie było żywego Boga, Kościół nie trwałby dwa tysiące lat. Niech w tym duchowym przygotowaniu nie zabraknie modlitwy przed Jezusem w naszej kaplicy Adoracji, a nade wszystko przygotowania własnego wnętrza na dar odpustu poprzez dobrze przeżytą spowiedź. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed Mszami Św.

Uroczysta suma odpustowa z procesją eucharystyczną: 25 lipca o godz. 12.30. 

  1. Za tydzień przypada także liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców
    i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. W przyszłą niedzielę po Mszach Świętych błogosławimy kierowców i ich pojazdy. Ewentualne ofiary składane podczas błogosławieństwa zostaną przeznaczone na działalność MIVA Polska, czyli na potrzeby misji. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze.
  1. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: Niedziela, Tęcza, Jakubowe Nowiny z tekstem pieśni ku czci św. Jakuba Apostoła. 

Bóg powołał do wieczności:

Irenę Łukomską; Franciszka Furmana; Mieczysława Majdę

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …