Informacje duszpasterskie XIX Niedziela zwykła – 11.08.2019 r

 

Wsłuchujemy się w Jezusa, który kładzie nam na serce sprawę czuwania na Jego przyjście. Przyjdzie niespodziewanie. Czy myślę o tym? Czy jest mi bliska postawa czuwania?

 

1. W tym tygodniu w liturgii będziemy wspominać:
– we wtorek 13. dzień sierpnia, zapraszamy na nabożeństwo fatimskie po wieczornej Mszy Świętej,
– w środę św. Maksymiliana Marię Kolbe, kapłana i męczennika obozu w Oświęcimiu,
– w sobotę św. Jacka kapłana, rozpoczyna się Nowenna przed Uroczystością NMP Częstochowskiej, przez ten czas będziemy odmawiać okolicznościowe modlitwy, już dziś zapraszamy na naszą parafialną pielgrzymkę do Sanktuarium Jasnogórskiego która odbędzie się 24 sierpnia w sobotę, wychodzimy o godz. 18.00 spod kościoła.


2. W czwartek przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP, w naszym kościele porządek Mszy Św. jak w każdą niedzielę – na zakończenie Mszy Św. będzie obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów, w tym dniu jest obowiązek uczestnictwa w Eucharystii, na Jasnej Górze suma o godz. 11.00, a wieczorna Msza Św. o godz. 19.00. Jednocześnie obchodzimy także Święto Wojska Polskiego, udekorujmy świątecznie nasze okna i balkony.


3. Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj na tacę. Są one przeznaczone na prace remontowe przy naszym kościele i w domu parafialnym.


4. Dziękujemy osobom które dbają o porządek w świątyni za trud pracy w posprzątaniu kościoła i okazywaną codzienną życzliwość przy posłudze w zakrystii. Bóg zapłać!


5. Zachęcamy, aby w wakacje więcej czasu poświęcać na czytanie literatury religijnej i prasy katolickiej. Szczególnie polecamy bardzo interesujący numer tygodnika „Niedziela” w cenie 5zł, znajdziemy w nim temat sierpniowego pielgrzymowania, a także refleksję nad ostatnimi atakami na kapłanów w Polsce.


6. Wszystkim udającym się na urlopy życzymy dobrego wypoczynku, pamiętajmy o modlitwie i niedzielnej Eucharystii, zapraszamy serdecznie do odwiedzin Jezusa w naszej kaplicy Adoracji.


7. Komunikat Abpa. Stanisława Gądeckiego – verte


Pan Bóg powołał do wieczności z naszej parafii: Jerzego Mazika. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

Oświadczenie Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. LGBT+
Pomimo wakacji, które powinny być czasem odpoczynku i refleksji nad pięknem natury stworzonej przez Boga, w kraju rozgorzały polemiki odnośnie do „ideologii LGBT” (gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych). Ma to zapewne związek z ofensywą środowisk LGBT+ i ze znaczącym wzrostem liczby tzw. marszów równości organizowanych w naszym kraju, a także z zaplanowanym przez niektóre samorządy wprowadzeniem po wakacjach do programów szkolnych nowego, zgodnego z założeniami tej ideologii, podejścia do edukacji seksualnej.
Osoby przynależące do środowisk tzw. mniejszości seksualnych są naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które również chce doprowadzić do zbawienia. Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji. „Ta rewolucja w obyczajach i moralności –podkreśla papież Franciszek –często wymachuje «flagą wolności», ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym” (Watykan, 17.11.2014).
Stąd mój apel do władz samorządowych o niepodejmowanie decyzji, które –pod pozorem przeciwdziałania dyskryminacji –skrywałyby ideologię zaprzeczającą naturalnej różnicy płci i komplementarności mężczyzn i kobiet. Apeluję także do parlamentarzystów, aby oparli się dalekosiężnym planom środowisk LGBT+ polegającym na zmianie polskiego prawa na rzecz wprowadzenia tzw. „małżeństw homoseksualnych” oraz możliwości adopcji przez nie dzieci.
Fala krytyki, która dotknęła metropolitę krakowskiego, arcybiskupa i profesora, a także reakcje pracodawców wobec osób wyrażających swoją dezaprobatę wobec ideologii LGBT+, świadczą o zakorzenionym w pewnych środowiskach totalitaryzmie światopoglądowym, polegającym na usuwaniu poza sferę obszaru wolności ludzi myślących inaczej. Do wszystkich ludzi dobrej woli apeluję więc o stosowanie zasady niedyskryminacji w publicznej dyskusji nie tylko wobec zwolenników wspomnianej ideologii, ale o dopuszczenie na równych prawach do debaty także jej przeciwników.
(-)+Stanisław GĄDECKI Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 8 sierpnia 2019 r.