Informacje duszpasterskie VII Niedziela zwykła – 23.02.2020 r.

 1. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. Módlmy się w tym czasie za polskie rodziny, aby wierne Bogu i nauce Kościoła, trwały w wierze
  i trzeźwości.
 1. Najbliższa środa – to Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku i żałoby.
  W tym dniu Msze Święte z posypywaniem głów popiołem, sprawowane będą o godz.7.00; 9.00; 17.00; 18.30. W Środę Popielcową obowiązuje nas post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do sytości) i wstrzemięźliwość (powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych). Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, aż do śmierci, a prawem o poście osoby od ukończenia 18. roku życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Zachęcamy nie tylko związanych prawem postu i wstrzemięźliwości, ale i pozostałe osoby do podjęcia tego wyrzeczenia, na miarę swoich możliwości w tym dniu pokutnym. Okres Wielkiego Postu jest czasem zakazanym: nie wolno w tym czasie urządzać ani brać udziału w zabawach, dyskotekach i innych imprezach rozrywkowych.
  W Środę Popielcową, 6 marca, kancelaria parafialna będzie nieczynna, nie będzie także nowenny do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
 1. Zachęcamy bardzo serdecznie do udziału w nabożeństwach pasyjnych. Rozważania Drogi Krzyżowej będą w piątki o godz. 17.15. Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym będą miały miejsce w niedziele o godz.16.15. Podczas tego nabożeństwa tace z przeznaczeniem na dekoracje i kwiaty do Grobu Pańskiego.
 1. Rozpoczęły się już przygotowania do uroczystości beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się w niedzielę 7 czerwca w Warszawie. Ze względu na przewidywaną dużą liczbę pielgrzymów organizatorzy wprowadzili karty wejścia na plac oraz karty parkingowe. Wszyscy, którzy planują wyjazd na beatyfikację mogą zgłaszać się, by otrzymać w przyszłości karty wejścia na plac. Archidiecezja organizuje wyjazd koleją. Zaletą wyboru takiej formy pielgrzymowania jest bliskość stacji docelowej wobec miejsca uroczystości (1,8 km) oraz unikanie zakorkowanych dróg. Koszt wyjazdu nie przekroczy 100 zł. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszenia.
 1. Parafia św. Maksymiliana w Częstochowie zaprasza w dniach 15.06 – 22.06.2020 na pielgrzymkę do Fatimy i innych miast Portugalii, oraz do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Pielgrzymka jest samolotowo- autokarowa. Ze szczegółowym programem można zapoznać się w zakrystii lub kancelarii.
 1. W poniedziałek (24 II) o godz. 16.00 spotkanie Zespołu Formacji Duchowej im. Św. Jana Pawła II. Temat: Drogi modlitwy. Natomiast po Mszy Św. wieczornej, ok. 19.30, odbędzie się na plebanii pierwsze spotkanie przygotowujące  do Sakramentu Bierzmowania osoby dorosłe (studiujące bądź pracujące). Zapraszamy.  

 

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

Janina Woźniak, Jerzy Biczak

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

Odezwa na VII Niedzielę zwykłą 23 lutego 2020 r.

Drodzy w Chrystusie, Bracia Kapłani, Osoby życia konsekrowanego,
Umiłowani Diecezjanie,
a zwłaszcza Wierni wspólnot parafialnych
miasta Częstochowy!

Kościół – jak co roku – wchodzi na drogi Wielkiego Postu, aby jak najpełniej przeżyć tajemnicę wielkanocną, w której doświadcza obecności Chrystusa Zmartwychwstałego. Dlatego wzorem ubiegłego roku zapraszam Was do pielgrzymowania do wyznaczonych na każdy dzień (Kościołów stacyjnych), które na wzór Rzymu celebrując Eucharystię będą nas zatrzymywać na wspólną refleksję i modlitwę. Rozpoczynamy od Bazyliki Archikatedralnej, w Środę Popielcową 26 lutego 2020 r., o godz. 18.00, a zakończymy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, dn. 19 kwietnia 2020 r., o godz. 15.00. Tradycja Kościołów stacyjnych
w Rzymie, krocząc śladami Męczenników zobowiązuje i nas do odważnego świadectwa
o Chrystusie i Jego Kościele. Nasze codzienne pielgrzymowanie będzie odbywać się w powszednich dniach pracy. To wymaga trudu i poświecenia osobistego, i rodzinnego. Ten wysiłek niech będzie wielkopostnym darem do nowego przylgnięcia do Chrystusa przez wstawiennictwo Maryi – naszej Matki.

Błogosławię Wam wszystkim na wielkopostne drogi,
prosząc Chrystusa o umocnienie wiary, która „zwycięża świat”.

(-) + Wacław DEPO

Arcybiskup Metropolita Częstochowski