Informacje duszpasterskie Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 31.05.2020 r.

 1. Dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – święto umocnienia Kościoła, święto jedności wszystkich ochrzczonych. I my, zgromadzeni w jedno przez Ducha Świętego, wychwalamy Boga za całe dzieło zbawienia i dziękujemy za Kościół, który napełniony Duchem Świętym prowadzi nas do pełni miłości i prawdy. Prośmy Boga by oczyścił nasze serce ogniem Ducha Świętego i uczynił nas swoją świątynią, byśmy byli znakiem jedności całego świata.
 2. Obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” i spełnienie zwykłych warunków odpustu. Dzisiaj ostatnie nabożeństwo majowe o godz. 18.00. Od jutra rozpoczynamy nabożeństwa czerwcowe – będą odprawiane codziennie (z wyjątkiem niedziel o godz.18.00) o godz.17.30. Zapraszamy na codzienny śpiew Litanii do Serca Pana Jezusa i modlitwę o ustanie epidemii  oraz  o powołania kapłańskie i zakonne.
 3. W poniedziałek obchodzimy Święto NMP Matki Kościoła – drugi Dzień Zielonych Świąt. Msze św. sprawować będziemy o godz. 7.00, 9.00, 17.00 i 18.30. Ten dzień to również Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zapraszam już do uczestniczenia we Mszy świętej – po długiej przerwie – dzieci.
 4. W czwartek obchodzimy Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia Kapłańskiego. W kontekście tego dnia dziękujemy wszystkim „margaretkom”, a także osobom indywidualnym, które zaangażowały się
  w modlitwę za kapłanów. Wszyscy coraz lepiej rozumiemy, jak ważny jest to apostolat. Módlmy się o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne. W sobotę archidiecezja otrzymała siedmiu Neoprezbiterów, módlmy się za nich i o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne zwłaszcza do naszego częstochowskiego seminarium.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcamy do głębokiego przeżycia tych dni oraz do sakramentu pokuty i pojednania. Spowiadamy
  w tradycyjnych godzinach, pół godziny przed Mszą św. Odwiedzimy chorych i starszych parafian ze spowiedzią i Komunią św. Zgłoszenia w zakrystii i kancelarii w godzinach urzędowania.
 6. W przyszłą niedzielę 7 czerwca kończy się czas Komunii św. wielkanocnej. Wszystkich, którzy jeszcze tego obowiązku nie spełnili, zachęcamy do spowiedzi i Komunii św. w ciągu tygodnia.
 7. Codziennie w godz. od 7.30 do 18.00 wystawiony jest Najświętszy Sakrament. Zachęcamy do chwili modlitwy i adoracji Pana Jezusa.
 8. Kim są młodzi ludzie, którzy wstępują do seminariów? W jaki sposób dary Ducha Świętego można „uruchomić” w życiu? Czemu służy Grupa Wyszehradzka? – to niektóre pytania, które stawia nowy numer tygodnika „Niedziela” Zachęcamy do zaopatrzenia się w tygodnik „Niedziela” i czasopismo dla dzieci „Tęcza”. Za tydzień wznowione zostaną Jakubowe Nowiny – gazetka parafialna.

 

W minionym tygodniu odeszła  do wieczności: śp. Czesława Pawlik.

Wieczny odpoczynek racz  jej  dać, Panie…

Bóg zapłać za dar modlitwy i okazywaną życzliwość. Bóg zapłać za troskę o naszą świątynię i składane na ten cel ofiary materialne. Niech dobry Pan błogosławi nam na nadchodzący tydzień, niech nas chroni i zachowuje w zdrowiu.

Arcybiskup wydał kolejne zarządzenie dotyczące stanu epidemii.