INFORMACJE DUSZPASTERSKIE IV Niedziela Adwentu – 23.12.2018 r.

Cztery zapalone świece na wieńcu adwentowym uświadamiają nam, że kończy się czas naszego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Chrystus przychodzi do nas w swej prostocie. Maryja usłyszała od św. Elżbiety: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa  powiedziane Ci od Pana”. Niech to zdanie będzie dla nas zachętą do głębokiej wiary, że Bóg wypełni swoją obietnicę naszego zbawienia.

 

  1. W poniedziałek przypada wigilia Bożego Narodzenia. W tym dniu Msza św. sprawowana będzie tylko o godz. 7.00, nie będzie Mszy świętej o godz. 18.30. To ostatnie Roraty w tegorocznym Adwencie. Serdeczne Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w nich uczestniczyli. W tym dniu zachęcamy do praktykowania postu ilościowego i jakościowego.
  1. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki. Wcześniej w naszych domach, zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili. Tradycyjnie Pasterka u nas rozpocznie się jutro o godz. 24.00. Przyjdźmy jak najliczniej. Ofiary z Pasterki przeznaczone są na Fundusz Obrony Życia.
  1. W pierwsze i drugie Święto Bożego Narodzenia, Msze święte będą sprawowana w naszej świątyni według porządku niedzielnego. Ofiary składane na tacę w drugi dzień świąt, święto św. Szczepana – pierwszego męczennika, przeznaczone będą na KUL i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
  1. W czwartek będziemy w liturgii wspominać św. Jana Apostoła, Ewangelistę, w piątek Św. Młodzianków – Męczenników.
  1. Informujemy, że Wizyta Duszpasterska tzw. Kolęda rozpocznie się w czwartek 27 grudnia. Odwiedziny duszpasterskie – to ważne wydarzenie, które niesie wiele treści. Przyjmując kapłana dajemy świadectwo, że należymy do Kościoła katolickiego. Z kapłanem rozmawiamy na tematy życia religijnego, rodzinnego i parafialnego, czytamy Pismo Święte, modlimy się i przyjmujemy błogosławieństwo dla całej rodziny. Zgodnie z tradycją na stole przykrytym obrusem powinny znaleźć się krzyż, zapalona świeca, Biblia oraz woda święcona. Plan kolędy jest dostępny na stronie internetowej parafii i tablicy ogłoszeń, został wydrukowany też z programem rekolekcji. Wizytę duszpasterską będziemy rozpoczynać o godz. 9.00.
  1. Jeszcze można nabyć poświęcone opłatki i świece wigilijne Caritas. Polecamy świąteczne wydanie tygodnika „Niedziela”. Bogato ilustrowany, podwójny numer w cenie 10 zł.
  1. Adoracji Najświętszego Sakramentu nie będzie w poniedziałek , wznowimy ją po świętach.

W minionym tygodniu odeszli do Pana:
Andrzej Walenta, Wincenty Miś, Ryszard Gosek.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie