Informacje duszpasterskie I Niedziela Wielkiego Postu: 01 marca 2020 r.

 1. Od Środy Popielcowej przeżywamy 40 dniowy okres Wielkiego Postu, w którym mamy się przygotować do owocnego przeżycia Świąt Paschalnych. Podejmijmy konkretne wyrzeczenia wielkopostne i uczynki pokutne, takie jak choćby Jałmużna Wielkopostna – skarbonki miłosierdzia, są wyłożone na stoliku za ławkami. Niech te praktyki wielkopostne pomogą nam przezwyciężać grzeszne słabości i żyć pełnią wiary. W tegorocznym Orędziu na Wielki Post papież Franciszek napisał: „Także dzisiaj ważne jest wezwanie ludzi dobrej woli do dzielenia się swoimi dobrami z najbardziej potrzebującymi poprzez jałmużnę, jako formę osobistego uczestnictwa w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego”.
 2. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca zapraszamy wszystkich, zwłaszcza Bractwo Eucharystyczne i Wspólnotę Żywego Różańca do uczestnictwa w nabożeństwie Gorzkich Żali o godz. 16.15.
 3. Nabożeństwa pasyjne w Wielkim Poście:
 • Rozważania Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 17.15.
 • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz.16.15.
 1. W tym tygodniu przypadają: I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Zapraszamy do odnowienia więzi z Bogiem w sakramencie pokuty oraz do udziału w Mszach św.
  i nabożeństwach. W pierwszy czwartek o 17.00 zapraszamy do kaplicy wieczystej adoracji na GODZINĘ ŚWIĘTĄ. Będziemy dziękować Bogu za Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa oraz prosić o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Po Eucharystii spotkanie Bractwa Eucharystycznego. Zapraszamy. W pierwszy piątek możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej od godz.17.00. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Od godz. 8.30 w pierwszy piątek udamy się do chorych i starszych parafian z Komunią świętą.
 2. Spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca w poniedziałek (02 III) godz. 16.30 na plebanii.
 3. W środę czcimy św. Kazimierza, a w czwartek św. Adriana. Zapraszamy w te dni na Msze św. za solenizantów o godz. 7.00.
 4. Przyszła niedziela Ad Gentes – Pomoc Kościołowi w Świecie, dzień modlitwy i solidarności z misjonarzami, po każdej Mszy św. zbiórka do puszek na ten cel.
 5. Za tydzień, w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy św. będzie przeznaczona na prace remontowe przy naszym kościele. Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na ten cel.
 6. Od marca porządek Mszy Św. w naszym kościele:
 • od poniedziałku do soboty: 7.00; 18.00 i 18.30.
 • w niedziele – porządek bez zmian: 7.30; 9.30; 11.00; 12.30; 17.00 i 18.30.
 1. Kaplica Adoracji otwarta od poniedziałku do soboty: 7.30 do 17.50. Różaniec w kaplicy
  o godz. 17.20.
 2. Polecamy naszą gazetkę parafialną Jakubowe Nowiny i nowy numer tygodnika Niedziela.

 Do wieczności odeszli:

Śp.: Leszek Świerzowski, Alfreda Szymonik, Halina Burkhard.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

Informacja Ministra Zdrowia w sprawie koronawirusa

Szanowni Państwo

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.

 Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38℃i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – www.mz.gov.pl

Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.

Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski