Informacje duszpasterskie I Niedziela Adwentu – 2.12.2018r.

Informacje duszpasterskie – I Niedziela Adwentu – 2.12.2018r.

               Jezus mówi do nas o mającym nastąpić końcu świata: „Uważajcie na siebie, aby Wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka jak potrzask”. Mogą nas zdziwić takie słowa w rozpoczynający się dziś Adwent, kiedy wokół odczuwalna jest już świąteczna atmosfera a my myślimy o kupowaniu prezentów. Jednak tym bardziej ta przestroga jest do nas skierowana, abyśmy nie koncentrowali się wyłącznie na zakupach i porządkach. Nie one są najistotniejsze. Ważne, żebyśmy się dobrze przygotowali na spotkanie z Chrystusem.

 1. Dzisiejszą Niedzielą rozpoczynamy w Kościele Nowy Rok Liturgiczny pod hasłem:
  „W mocy Bożego Ducha ”. Rozpoczynamy go Adwentem, w którym w szczególny sposób nastawieni jesteśmy na kolejne przyjście Chrystusa. Pierwszą Niedzielę Adwentu obchodzimy jako Niedzielę Trzeźwości. Módlmy się o zrozumienie i praktykowanie postawy trzeźwości.
 2. W Adwencie tradycyjnie odprawia się Mszę świętą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, zwaną Roratami. W naszym kościele Msza święta Roratnia będzie o godz. 7.00 i 17.00 dla dzieci (w kaplicy na plebanii ). Zachęcamy do wspólnej modlitwy. Przypominamy o przygotowaniu w swoich domach symboli adwentowych: wieńca, świecy, lampionu.
 3. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu od godz.13.30. Na godz.15.00 zapraszamy Bractwo Eucharystyczne i Żywy Różaniec.
 4. Dzisiaj po każdej Mszy świętej Akcja Katolicka przeprowadza  zbiórkę ofiar do puszek
  z przeznaczeniem na paczki dla dzieci.
 5. W liturgii wspominamy: w poniedziałek św. Franciszka Ksawerego, kapłana, patrona misjonarzy, jest to też dzień modlitwy za zmarłych,  zapraszamy na godz.18.15; we wtorek św. Barbarę dziewicę i męczennicę, patronkę górników; w czwartek św. Mikołaja, biskupa, słynącego z dzieł miłosierdzia; w piątek św. Ambrożego, biskupa, doktora Kościoła a w sobotę Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Ten dzień wyraża wiarę Kościoła  w to, że Maryja wybrana przez Boga na Matkę Jego Syna została poczęta i urodziła się jako jedyna z ludzi bez  zmazy grzechu pierworodnego. Msze św. o godz. 7.00; 9.00; 17.00 i 18.30.      
 6. W tym tygodniu obchodzić będziemy pierwszy czwartek i piątek miesiąca. Zachęcamy do udziału w Mszach św. i nabożeństwach oraz do skorzystania z sakramentu pokuty. Z posługą sakramentalną odwiedzimy chorych i starszych parafian.
 7. Członków Rady Parafialnej Rady Duszpasterskiej zapraszamy na krótkie spotkanie w poniedziałek o g. 19.00. Spotkania grup duszpasterskich odbywają się wg. przyjętego planu.
 8. Do naszych domów dostarczane są poświęcone opłatki. Bóg zapłać za złożone przy tej okazji ofiary. Przeznaczymy je na prace przy naszej świątyni. W I Niedzielę Adwentu, Caritas rozpoczyna akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które z racji 25. rocznicy realizowane jest pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię”. Tradycyjnie symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie.
 9. Za tydzień II niedziela miesiąca, taca inwestycyjna na prace przy naszej świątyni. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.
 10. Polecamy naszą stronę internetową: www.swjakub.com.pl gdzie znajdziemy bieżące informacje z życia parafii, intencje mszalne, terminarz spotkań grup duszpasterskich. Zachęcamy także do odwiedzenia kącika E-Katolik gdzie można znaleźć ciekawe aplikacje na urządzenia mobilne o tematyce religijnej (co tydzień coś nowego).
 11. Dziękujemy za wspólnotę modlitewną, za okazaną życzliwość. Za tydzień, 9 grudnia, będziemy przeżywać Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Można będzie złożyć na ten cel ofiarę do puszek. Niech dobry Pan błogosławi nam na rozpoczynający się czas adwentu.

W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp.:

Stanisława Szwagruka, Zdzisławę Gapik i Helenę Pisarek.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…