INFORMACJE DUSZPASTERSKIE: I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 21 II 2021

wpis w: Aktualności | 0
 1. Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia, pokuty, przemiany myślenia i życia. Od pierwszych wieków Kościoła wykorzystywano ten czas szczególnie na przygotowanie kandydatów do chrztu i odnowienia skutków tego sakramentu. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.
 2. W przeżyciu Wielkiego Postu niezastąpioną rolę spełniają sakramenty. Zachęcamy do spowiedzi (warto pomyśleć o spowiedzi już u początku wielkiego postu) oraz udziału we Mszy św. Będziemy dokładać starań, aby każdy miał możliwie łatwy dostęp do tych dwóch sakramentów. W związku z trwającą pandemią informujemy, że od dzisiejszej niedzieli w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 12.00 w kaplicy na plebanii będzie dodatkowa Msza św. dla osób starszych. (Nie ma schodów i jest ciepło). Zapraszamy.
 3. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać Mękę Pana Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej o godz.: 17.45. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz.: 16.15Gorzkie żale
  z kazaniem pasyjnym, które wygłosi ks. dr Adrian, nasz wikariusz. Zapraszamy.

PRZYPOMINAMY, że za udział w Gorzkich żalach, a także w Drodze Krzyżowej możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Oprócz udziału w nabożeństwie należy wypełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu: musimy wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, musimy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą i pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

 1. Katecheza dla Rodziców dzieci z klas III we wtorek (23 II) o godz.: 18.00 – kl. 3a natomiast o godz.: 19.00 – kl. 3b i 3c. Spotkanie w kaplicy Domu Parafialnego.
 2. Spotkanie kandydatów do Bierzmowania – Rok III (1 kl. szkół średnich) w czwartek (25 II) o godz. 16.00 w salce parafialnej.
 3. Caritas Arch. Częstochowskiej zwraca się z prośbą do wszystkich wiernych o pomoc w sfinansowaniu Kuchni Caritas wraz z jadłodajnią dla bezdomnych, starszych i ubogich w ramach akcji Jałmużna Wielkopostna. W tym roku w miejsce skarbonek jest koperta-cegiełka. Osoby, które pragną włączyć się w to wielkie dzieło miłosierdzia mogą zabrać kopertę-cegiełkę i po wypełnieniu zwrócić do parafii do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Jest również do nabycia Świeca Paschalna (do wykorzystania podczas Wigilii Paschalnej czy na stół wielkanocny)
  w cenie 10 zł.
 4. Przyszła niedziela jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Przed Kościołem zbiórka do puszek na misje „Ad gentes”.
 5. Polecamy parafialną gazetkę Jakubowe Nowiny oraz nowy numer tygodnika Niedziela
  w którym
  znajdziemy m.in. materiały pomocne w przeżywaniu wielkiego postu: Pokuta jak deska ratunku; upominanie się papieża Franciszka o seniorów: Czy świat doceni starość?

Pan Bóg powołał do wieczności:

Śp. Alicję Bogusiak

Śp. Marka Stelmaszczyka

Śp. Wiesławę Leśnikowską – Ścigalską

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …