Informacje duszpasterskie I Niedziela Wielkiego Postu – 26.02.2023r.

Informacje duszpasterskie na
I Niedzielę Wielkiego Postu Roku A – 26.02.2023 r.

 1. Rozpoczęliśmy Wielki Post – okres pokuty i przygotowania do Wielkiej Nocy.
  Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych: Droga Krzyżowa we wszystkie piątki o godz. 17.45 i Gorzkie Żale z nauką pasyjną w niedziele o godz. 16.15. Podczas tego nabożeństwa zbieramy ofiary na Grób Pański i ołtarz wystawienia.
 2. W środę Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych (Wyklętych). Msza Święta pod przewodnictwem Abpa Wacława Depo o godz. 18.30, stąd nowenna do MB Nieustającej Pomocy wyjątkowo w środę o godz. 17.00.

 3. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca; pierwszy piątek – spowiedź od godz. 6.30 do godz. 7.00 oraz od godz. 17.15, odwiedziny u chorych i starszych wiekiem od 9.00; pierwsza sobota miesiąca.

 4. W sobotę 4 marca – święto św. Kazimierza, królewicza. Msza św. w intencji
  Proboszcza o godz. 7.00 z okazji jego imienin, w niedzielę o godz. 7.30 Msza Św. w intencji Ks. dra Adriana z racji imienin.

 5. Składamy podziękowanie za ofiary złożone do puszek w miniona niedzielę na pomoc dla rodzin ofiar i poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

 6. Od starożytności w Rzymie istniała tradycja pielgrzymowania do kościołów miasta Rzymu w poszczególne dni Wielkiego Postu i Oktawy Wielkanocy. Tradycja ta związana z liturgią stacyjną została odnowiona w XX wieku w Rzymie. Od kilku także w Częstochowie wierni zaproszeni są do podjęcia pielgrzymowania do poszczególnych kościołów na terenie miasta, aby uczestniczyć w Mszy Świętej. Także w tym roku wszyscy wierni są zaproszeni, by podjąć to pielgrzymowanie jako szczególne duchowe przeżycie Wielkiego Postu. Każdego dnia okresu Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego oraz Oktawy Wielkanocy jeden kościół miasta Częstochowy stanie się stacją szczególnej modlitwy za Kościół Częstochowski. Zapraszamy wszystkich wiernych miasta Częstochowy, szczególnie członków ruchów, stowarzyszeń i bractw do włączenia się w to dzieło modlitwy. Nasz kościół Św. Jakuba Ap. będzie kościołem stacyjnym 12 marca w III Niedziela Wielkiego Postu. Uroczysta Msza święta o 12.30.

 7. Zapraszamy i zachęcamy do włączenia się do parafialnej rodziny różańcowej.

 8. Zapraszamy do zgłaszania się osoby dorosłe, pracujące bądź studiujące, które z różnych przyczyn nie przyjęły sakramentu bierzmowania, aby przygotować się i przyjąć ten sakrament.

 9. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Polecamy „Jakubowe Nowiny”  i tygodnik katolicki „Niedziela”.

 10. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności:
  Lucjan Posmyk, Antonina Tyrek oraz Anna Kutarba. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….

 11. Wszystkim parafianom i gościom życzymy błogosławionej niedzieli, nowego tygodnia i owocnie przeżytego Wielkiego Postu.