Alleluja! Zmartwychwstał Pan prawdziwie!

wpis w: Aktualności | 0

Wigilia Paschalna w noc Zmartwychwstania rozpoczęła Uroczystości Paschalne! Zmartwychwstał Pan prawdziwie Alleluja!

W wieczór Wielkiej Soboty o godz. 20.00 rozpoczęliśmy świętowanie Wigilii Paschalnej. Najbardziej uroczystej liturgii w ciągu całego roku przewodniczył Ks. Paweł Cielibała, który również wygłosił homilię.

2,5 godzinna celebracja rozpoczęła się od poświęcenia ognia i paschału na placu kościelnym, następnie w procesji wnieśliśmy światło do świątyni, gdzie stopniowo uczestnicy zapalali swoje świece chrzcielne. Orędzie Paschalne lub Orędzie Wielkanocne (łac. Exsultet) jest starożytną pieśnią, przypisywaną św. Ambrożemu w obecnej formie znaną od VII wieku, w naszej świątyni tę pieśń wykonał z wielką starannością Ks. Mateusz Ociepka. Kolejno słuchaliśmy 4 proroctw ze Starego Testamentu, listu Św. Pawła i Ewangelii Św. Marka. Podczas liturgii po ponad 40 dniach przerwy zabrzmiało uroczyste Gloria i Alleluja.

W litanii do Wszystkich Świętych wzywaliśmy ich orędownictwa nad wodą chrzcielną, która następnie została pobłogosławiona i odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Kulminacyjnym punktem było sprawowanie Eucharystii. Msze Św. zakończyła procesja rezurekcyjna 3 razy wokół świątyni. Ogłosiliśmy naszej parafii i miastu: Zmartwychwstał PAN !

Galerię zdjęć można znaleźć TUTAJ