W niedzielę, 24 marca, w całej Polsce obchodzimy uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku Narodowy Dzień Życia. To okazja do refleksji nad odpowiedzialnością za ochronę życia i do budowania szacunku dla życia.
Narodowy Dzień Życia zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 27 sierpnia 2004 roku „powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.
Kościół katolicki od zawsze promuje życie i podkreśla wartość rodziny. Świadczą o tym chociażby wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka. Już w swojej pierwszej adhortacji „Evangelii Gaudium” podkreślał on, że „obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka” (n. 213). W adhortacji Amoris laetitia zachęcał zaś wszystkie rodziny, aby z radością przyjmowały dar życia, aby rodzina była miejscem, gdzie każde ludzkie życie jest otoczone szacunkiem i miłością.
Obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Życia jest zachętą do działań służących wsparciu i ochronie życia. Tego dnia w tym roku po raz drugi obchodzone jest również nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ustanowiono je dokładnie 74 lata od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.
Tuż po Narodowym Dniu Życia, 25 marca, w Kościele obchodzona jest uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia.
O Dniu Świętości Życia i uroczystości Zwiastowania Pańskiego przypominają Pasterze Kościoła w Polsce: